Klub Psychoedukacja

Klub dla profesjonalistów

Strefa logowania

zarejestruj
Jesteś tutaj: Klub Psychoedukacja » Z teorii » Niebezpieczne odchudzanie

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać ważne informacje, wpisz swój adres e-mail.
Pracując z rodziną
Nadwaga to nie tylko

Niebezpieczne odchudzanie

Od wielu lat jestem zwolenniczką tezy, że odchudzanie "tuczy" i prowadzi do daleko idących konsekwencji, także psychologicznych. Spotkając w moim gabinecie różne osoby i ich historię, nie raz miałam okazję się o tym przekonać. Sponiewierane, przez diety odchudzające, kobiety( bo to głównie one są ofiarami odchudzania), z niskim poczuciem wartości ( jak często mówią: mam słabą wolę, jestem leniwa itp), bez radości życia, ogarnięte przymusem kontroli jedzenia i stsowania diet.

Stykam się z ogromem cierpienia, wyczerpaniem i brakiem nadziei. Częste są przypadki osób, które kiedy rozpoczynały swoją "przygodę " z odchudzaniem ważyły od kilkunastu do kilkudziesięciu kilo mniej, niż w chwili kiedy zwracały sie do mnie o pomoc. Po latach ograniczeń, wyrzeczeń i walki - były w puncie daleko odbiegającym od ich marzeń.

Od lat propaguję, także idee zmiany nawyków żywienowych w duchu psychodietetyki - zamiast odchudzania,  wśród różnej maści specjalistów, którzy pracują nad obniżeniem masy ciała ze swoimi pacjentami/klientami.

Dziś do dyskusji chciałabym zaprosić M. Seligmana ( wybitnego amerkańskieg profesora psychologii) i jego słowami wypełnić resztę artykułu.

"Od pół wieku radzimy pacjentów i klientom, by się odchudzali. Początkowo nasz osąd był słuszny - tabele idealnych ciężarów ciała wskazywały na to, że nadwaga jest szkodliwa dla zdrowia. W ciągu dwudzietu lat sytuacja, jednak uległa zmianie.  Jest teraz jasne, że

  • po odchudzeniu ciężar ciała wraca prawie zawsze do stanu wyjściowego
  • odchudzanie wywołuje liczne niebezpieczne skutki uboczne, w tym bezradność i utratę nadziei, depresję, bulimię i uczucie stałego zmęczenia
  • tracenie i odzyskiwanie wagi jest samo w sobie szkodliwe dla zdrowia, w podobnym stopniu jak nadwaga.

Kiedy zachęcamy pacjentów do odchudzania, to jesteśmy o krok od pogwałcenia naszej przysięgi: przede wszystkim nie szkodzić.

Ci do których ludzie zgłaszają się o pomoc, powinni dawać im nieco inne rady. Powinniśmy mówić naszym pacjentom, że jesli ich jedynym celem nie jest krótkotrwałe zwiększenie swej atrakcyjności, to odchudzanie  nie spełni pokładanych w nim nadziei.

O wiele pilniejszy obowiązek ciąży na organizatorach obliczonych na zysk - kursów i programów odchudzania, autorach i wydawcach książek i czasopism adresowanych do osób chcących się odchudzić.

Powinni oni wyraźnie informować swoich klientów i czytelników, że każdy ubytek wagi może być po pewnym czasie wyrównany przez organizm. Jesli organizatorzy programów komercyjnych nie zrobią tego z własnej woli, to przedstawienie faktycznych osiągnięć ( lub niepowodzeń) tych programów oraz ich skutków ubocznych stanie siie przedmiotem zainteresowania organów sprawiedliwości.

Kroki te walnie przyczynią się do tego, by nasz zawód stał sie bardziej odpowiedzialny. "

Zacytowany fragment pochodzi z książki M. Seligmana, Co możesz zmienić, a czego nie możesz"

Zapraszam do dyskusj!!!!!

Magdalena Jarzębowska

ABY CZYTAĆ KOMENTARZE I KOMENTOWAĆ - ZALOGU SIĘ LUB ZAREJESTRUJ


Powrót


Licznik odwiedzin: 516
Autor: admin
© Klub Psychoedukacja - 2013. Projekt i wykonanie - Freeline.