SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI! tel:. 501 693 919

 Strona główna / Z teorii / Otyłość to nie problem, tylko jego objaw

Otyłość to nie problem, tylko jego objaw

Jak często zdarzało się Wam słyszeć słowa ?

- Boli weź tabletkę przeciwbólową !

- Wzdęło Cię, znam świetny preparat przeciwko wzdęciom !

- Jesteś zestresowana, weź coś na uspokojenie!

No i w końcu : Utyłaś, to schudnij ! 

Tak samo jak ból jest tylko objawem tego,  że coś niepokojącego dzieje się w organizmie. Tak samo nadmierne kilogramy - to krzyk ciała, że dzieje się coś złego w ciele, duszy bądź środowisku życia.

Dlatego, najczęściej polecana dieta odchudzająca jest jedynie przysłowiową tabletką przeciwbólową. Nie usuwa przyczyn problemu, często go potęgując.

Pewnie znacie osoby, które mimo licznych diet jakim się poddawały - wyglądają wciąż tak samo, lub jeszcze gorzej. To znaczy chudną owszem, by za czas jakiś przytyć ponownie, jeszcze więcej.

To osoby, które uwierzyły, że wystarczy schudnąć aby pozbyć się problemu.  Nie chcę, w tym miejscu pisać o licznych wadach "kuracji" odchudzających, których jestem zagorzałą przeciwniczką, jedynie podkreślić ich jałowy charakter w walce z plagą współczesności.

 

NIE WYLECZYMY NIKOGO Z OTYŁOŚCI, JEŚLI BĘDZIEMY SKUPIAĆ SIĘ NA REDUKCJI WAGI

 

To nie znaczy, że redukcja wagi nie jest ważna - bo jest. Ale powinna ona być  tylko skutkiem ubocznym  działań, w obszarach zdiagnozowanych jako te, które mogą mieć związek z nabywaniem kilogramów. A nie celem samym w sobie.

A zatem, nie sposoby redukcji wagi powinny  zaprzątać głowy specjalistów, a sposoby skutecznej diagnozy oraz  umiejętność analizy zebranych danych, by następnie  wdrożyć  właściwą terapię, działanie. Coraz częściej tak się dzieje, chociaż wciąż za rzadko.

Dobry specjalista to osoba ciekawa problemów otyłego klienta, patrząca na nie w sposób całościowy. Nie odzielająca ciała od duszy. Problem otyłości jest problemem całego człowieka, a nie np. jego przewodu pokarmowego. Im więcej specjalista chce się dowiedzieć, tym większą ma szansę na pomoc osobie jej potrzebującej.

 

GDZIE SZUKAĆ PRZYCZYN PROBLEMU Z NADMIAREM KILOGRAMÓW ?

 

Wszędzie, dziś już wiemy - że przyczyny mogą być bardzo różne, lub wiele z nich może nakładać się na siebie.

Możemy szukać  ich w ciele, psychice i środowisku.

Szukając ich w ciele warto rozważyć stan jelit, niedobory składników odżywczych, choroby endokrynologiczne, zatrucie toksynami, pasożyty, przyjrzeć się zdiagnzowanym chorobom, przyjmowanym lekom.

Analizując środowisko dobrze jest  przyjrzeć się stopniu jego zanieczyszeczenia, używanej na codzień chemii ( zarówno tej do utrzymania domu w porządku, jak i tej służącej do codzienej higieny, pielęgnacji ciała). Nie mniej ważny jest styl życia - praca, odpoczynek - aktywność oraz jedzenia ( jego jakość, ilość, regularność, złe i dobre nawyki). W końcu popatrzeć na najbliższą rodzinę - pierwotną, na jej przezwyczajenia, przekonania dotyczące życia, jedzenia, szczęścia oraz wygląd jej poszczególnych członków.

Człowiek, nie zapominajmy o tym - obdarzony jest jedyną w swoim rodzaju, odróżniającą go od reszty - psychiką, na którą składa się wiele skomplikowanych  elementów. Obszary, którze warto przeanalizować to: odczuwanie i podatność na stres, umiejętność radzenia sobie z emocjami, umiejętność zachowania równowagi między realizowaniem potrzeb innych a swoich, umiejętność zachowywania równowagi między pracą a odpoczynkiem, samoocena, wiara w osiąganie założonych celów, umiejętność odraczania gratyfikacji, poczucie sprawstwa i wiele innych

Tylko całościowa analiza oraz umiejętność wskazania możliwych powodów problemu z nadmiarem kilogramów pozwoli wejść klientowi na ścieżkę prowadzącą do ich usunięcia. Jeśli będzie pracować nad usunięciem przyczyn problemu żadne diety odchudzające nie będą mu potrzebne. Rolą specjalisty psychodietetyki - jest jak najszersza diagnoza, przekazanie w sposób zrozumiały swoich przypuszczeń i jeśli to konieczne odesłanie klienta w miejsce gdzie będzie mógł kontynuować terapię.

Aby klient chciał pracować nad zmianą, poddawać się terapii musi zrozumieć na czym polega jego problem ( że jest otyły wie - ale otyłość to nie problem), gdzie tkwią przyczyny takiego stanu rzeczy.

 


Powrót

Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Czytaj więcej »

Projekt i wykonanie - Freeline.