SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI! tel:. 501 693 919

 Strona główna / Z praktyki / Poszerzanie samoświadomości

Poszerzanie samoświadomości

"Nie chcemy uwierzyć, że póki nie zajmiemy sie poszerzeniem pola własnej świadomości - tak aby obszary podświadome i nieświadome były uświadomione, włączone w obręb tego, co możemy zrozumieć - naszym życiem kierują z ukrycia siły zupełnie nam nie znane." Wojciech Eichelberger

Samoświadomość to wiedza o sobie samym. Poznać i zrozumieć siebie nie jest jednak  łatwo. Proces ten wymaga wnikliwego obserwowania i analizowania swoich myśli i uczuć - również, a może przede wszystkim tych, które nie zawsze nam się podobają, które chcielibyśmy ukryć glęboko przed światem i przed samym sobą. Z poznaniem siebie jest jak z łyknięciem czerwonej tabletki * - potem już nic nie będzie takie samo.

Bo samoświadomość daje wiedzę ale i odpowiedzialność. Znając mechanizmy, które Tobą rządzą nie możesz już bezczynnie pozwolić  im sobą zawładnąć. Musisz działać.

Bycie nieświadomym często wywołuję efekt poczucia bycia sterowanym z zewnątrz. Moje klientki bardzo często mówią o niezrozumiałych dla nich siłach, które nimi rządzą, które każą sięgnąć po kolejne ciastko, cukierka, czekoladkę. Mówią o drugim - tajemniczym ja, które wbrew ich woli kieruje ich zachowaniami. Mówią, także o swojej bezradnością wobec tych działań.

Dlatego wsłuchiwanie się w siebie, rozpoznawanie swoich myśli i uczuć, nawet jeśli jest trudne - przynosi wiele korzyści oraz ułatwia radzenie sobie z przeprowadzeniem zmiany nawków żywieniowych. Najlepsza, uszyta na miarę dieta nie pomoże jeśli zabraknie samoświadomości. Bezrefleksyjne stosowane zaleceń spowoduje, wcześniej czy później opór.

Opór jest naturalnym towarzyszem każdej zmiany, można metaforycznie  powiedzieć, że to stare nawyki bronią swojego terytorium. Dlatego pierwszym krokiem do ich pokonania powinno być ich rozpoznanie. Nie tylko tego - jak wyglądają ale także, skąd sie biorą. To ważne informacje, które dostarczą Ci broni do walki o zmianę.

Z nawykami jest jak z górą lodową, nad taflę wody wystaje tylko jej wierzchołek - reszta jest ukryta dla oka. Jeśli o tym wiesz i postanowisz sprawdzić, jak na prawdę wygląda góra, zaglądając głębiej odkryjesz, że to co ukryte nadaje sens temu, co widać.

Dlatego kiedy dokonujesz świadomej zmiany mierzysz się z tym, co ukryte - próbując wydobyć to na wierzch. Tylko wówczas będziesz mieć szansę to zmienić.

Dlaczego zatem większość osób woli dostosować się do nieprzynoszących trwałych rezultatów diet odchudzających niż rozpocząć proces poznania siebie i prawdziwej zmiany.

Być może dlatego, że jak powiedział niegdyś Nietzche, czasami wolą nie słyszeć prawdy, ponieważ nie chcą aby ich iluzje zostały zniszczone.

Masz jednak wybór -  wybrać niebieską tabletkę i pozostać z błogą, ale prowadząca do nikąd myślą, że coś może stać się bez Twojego udziału, że ktoś ( coś) zmieni coś za Ciebie. Możesz wybrać czerwoną, prowadzącą do prawdy o sobie samym i na zawsze odzyskać kontrolę nad swoim życiem, nawykami żywieniowymi, wagą.

Droga do prawdy o sobie jest długa, ale idąc nią możesz być pewny, że każdy przebyty kilometr przyniesie Ci wymierne korzyści.

Jak rozpocząć ćwiczenie samoświadomości. 

Tak jak w każdej zmianie, kroki trzeba stawiać na miarę swoich możliwości, szczególnie jeśli nie jesteś zaprawiony w zaglebianie się we własne wnętrze.

Aoto jedno z pierwszych ćwiczeń na pogłębienie samoświadomości zatytułowane Ja dwa wymiary

Zadanie pozwala przyjrzeć się, w jaki sposób patrzymy na siebie i dlaczego.

Podziel kartkę na pół. Po prawej stronie napisz ja realne ( jak się widzę), po drugiej ja idealne ( jaka chciałabym być). Nie ograniczaj się tylko do wyglądu - pisz wszystko, co Ci przychodzi do głowy na myśl o sobie i swoich wyobrażeniach stanu idealnego.

Następnie zastanów się

  • Czym różnią się te dwa opisy
  • Z czego te różnice wynikają
  • Skąd wiesz ( co o tym świadczy) , że jesteś taka, jaką się widzisz
  • Skąd wiesz ( co o tym świadczy) , że nie jesteś taka, jak byś chciała być ( idealna)
  • Dlaczego chciałabyś być taka idealna. Dlaczego uważasz, że warrto taką być.
  • Jak bardzo lubisz swoje prawdziwe ja. Za co je lubisz. 

Nie oceniaj sensu tego zadania, poziomu jego trudności, po prostu zrób je. A odpowiedzi na pytania zapisz na kartce. Ponownie przeczytaj, to co zapisałaś - następnego dnia.

​Jakie wnioski możesz wyciągnąć dla siebie, czego nowego dowiedziałaś się o sobie.

 

To mały, pierwszy krok do zrozumienia.....

 

* Matrix, metafora dwóch tabletek.


Powrót

Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Czytaj więcej »

Projekt i wykonanie - Freeline.