Klub Psychoedukacja

Klub dla profesjonalistów

Strefa logowania

zarejestruj
Jesteś tutaj: Klub Psychoedukacja » Z praktyki

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać ważne informacje, wpisz swój adres e-mail.
Pracując z rodziną
Nadwaga to nie tylko

Z praktyki


Odchudzanie jako nawyk

Z osobami borykającymi się ze zbyt dużą wagą ciała pracuję już ponad 10 lat. Przez cały ten  czas obserwuję u moich klientów prawdziwe zmagania się z samym sobą, swoimi słabościami, chęciami, potrzebami. Często są to zmagania bezlitosne, odbierające radość życia oraz energię i chęć do działania -w dluższej perspektywie. Zmagania te potocznie zwą się odchudzaniem.

Moim terapeutycznym celem podczas pierwszej wizyty jest pokazać klientowi, że to co do tej pory uznawał za lekarstwo na swoje problemy ( czyli proces odchudzania się) jest ku jego ogromnemu zaskoczeniu - trucizną. Trucizną, która sączy swój "jad" po woli, acz skutecznie.

Więcej
Jak rozmawiać z bulimiczką o udziale psychoterapii

Rolą dietetyka jest przywrócić właściwe miejsce jedzenia w życiu osoby cierpiącej na bulimie. A nie jest to zadanie łatwe. System wadliwych przekonań na temat jedzenia i jego roli w życiu jest zazwyczaj mocno zakorzeniony. Strach przed utyciem jest tak duży, że usprawiedliwia każde podjęte działanie na rzecz utrzymania wagi w ryzach. I mimo iż, na poziomie racjonalnym osoba zaburzona ma tego świadomość, jej destrukcyjne działania uruchamiane są pod wpływem emocji.

Więcej
Jak rozmawiać o jedzeniu z bulimiczką
JAK ROZMAWIAĆ Z BULIMICZKĄ O NORMALNYM JEDZENIU Podstawowym celem terapii osoby ciepriącej na bulimię jest przywrócenie jedzeniu, właściwego miejsca w jej życiu. W mojej praktyce często spotykam się z  tym, że dziewczyny nadają różne znaczenia jedzeniu, często je personifikując. Więcej
Otyłość to nie problem, tylko jego objaw

Tak samo jak ból jest tylko objawem tego,  że coś niepokojącego dzieje się w organizmie. Tak samo nadmierne kilogramy - to krzyk ciała, że dzieje się coś złego w ciele, duszy bądź środowisku życia.

Więcej
Jak pracować z klientem nad brakiem asertywności

Brak asertywności jest częstą przyczyną problemów z masą ciała i z procesem zmiany nawyków żywieniowych. Swoje doświadczenia i spostrzeżenia na ten temat opisałam w artykule "Brak asertywności a problemy z pokonaniem problemu nadmiernej masy ciała" w majowym numerze Współczesnej Dietetyki z 2017 r. ( zachęcam do lektury).

Więcej
Niebezpieczne odchudznie

Od wielu lat jestem zwolenniczką tezy, że odchudzanie "tuczy" i prowadzi do daleko idących konsekwencji, także psychologicznych.

WięcejLicznik odwiedzin: 2381
Autor: admin
© Klub Psychoedukacja - 2013. Projekt i wykonanie - Freeline.